Warszawskie parki z wózkiem: Park ze Stawami Cietrzewia

W niedzielne popołudnie byliśmy w odwiedzinach w warszawskiej dzielnicy Włochy. W drodze powrotnej do domu postanowiliśmy odwiedzić kolejny park i sprawdzić czy można wygodnie po nim spacerować z wózkiem. Z aplikacji Google Maps dowiedzieliśmy się, że w naszej okolicy są dwa parki, które moglibyśmy zwiedzić, tj. Park ze Stawami Cietrzewia oraz Park Kombatantów. Wybór padł na ten pierwszy, przyznaję, że ze względu na jego charakterystyczną nazwę. Czy udało nam się zobaczyć cietrzewie? Otóż nie, ponieważ ten piękny ptak zamieszkujący Eurazję jest gatunkiem leśnym. Pomimo tego, pozytywne wrażenia jakich dostarczył nam park, w pełni to zrekompensowały.

Park ze Stawami Cietrzewia

Jak już wspomniałem park położony jest w dzielnicy Włochy, przy ulicy Cietrzewia, ale okalają go ulice Pana Tadeusza, Zosi, Nowakowskiego i Krańcowa. Jeżeli dojeżdżanie samochodem to warto zaparkować przy jednej z tych ulic nieopodal wejścia do parku.

Park ma powierzchnię 8 hektarów, przez co nie należy do grona największych warszawskich parków, ale jego niepodważalną zaletą są malownicze stawy, które są gliniankami, co oznacza, że powstały w wyniku zalania wodą wyrobiska iłów, eksploatowanego na potrzeby cegielni działającej na terenie Włoch od 1842 roku.

Park ze Stawami Cietrzewia

Park zrobił na nas ogromne wrażenie. Jego centralnym punktem są dwa rozległe stawy obrośnięte bujną roślinnością z efektownymi aeratorami służącymi do napowietrzania i natleniania wody, które nie działają jednak bez przerwy. Park wyposażony jest w rozbudowaną sieć alejek okalających stawy z licznymi ławkami, lampami i koszami. Dookoła stawów zamontowane zostały podesty nad wodą, które w niedzielne popołudnie pełne były wypoczywających mieszkańców miasta oraz wędkarzy, których w niedzielne popołudnie było naprawdę wielu. Alejki, wytyczone granitowymi krawężnikami i wyłożone kostkę brukową, są równe, dość szerokie i w dobrym stanie. Podróżowanie po nich wózkiem to przyjemność i nie powodują powstania wstrząsów, które mogłyby wybudzić maluszka.

To co zwróciło naszą uwagę to bogatość flory i fauny, jak wskazuje Wikipedia na terenie zbiorników wodnych i w ich okolicach stwierdzono występowanie następujących gatunków ptaków: łyska zwyczajna, czernica (potwierdzone info, widzieliśmy na żywo) i kaczka krzyżówka, kawka, mazurek, sikorka bogata, sikorka modraszka, szpak zwyczajny, trzciniak zwyczajny, trzcinniczek zwyczajny i wróbel zwyczajny oraz obecność mewy pospolitej i mewy śmieszki. Co więcej park jest także domem dla żab trawnych, żab wodnych oraz ropuch szarych, które podlegają w Polsce ochronie gatunkowej. Udało się nam również dostrzec pokaźnej wielkości ryby. Na terenie stawów występuje również roślinność wodna: trzcina zwyczajna, oczeret jeziorny, pałka szerokolistna, rogatek i moczarka kanadyjska.

Park ze Stawami Cietrzewia

Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku i dorosłych. Plac zabaw jest sporych rozmiarów i jest podzielony na dwie części wiekowe. Jest wyposażony w huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, piaskownice, a także piramidę linową i zamek dla młodych zdobywców. W sąsiedztwie placu zabaw znajduje się ogólnodostępna toaleta publiczna z pomieszczeniem do przewijania niemowląt.

Z drugiej strony parku znajduje się strefa sportowo rekreacyjna, w której znajdziecie bardzo różnorodne urządzenia do ćwiczeń, których różnorodność przewyższa znacznie większość podobnych miejsc tego typu. Nietypową atrakcją, którą znajdziecie w parku jest profesjonalna 4-metrowa ścianka wspinaczkowa.

Park ze Stawami Cietrzewia

Słowem podsumowania, Park ze Stawami Cietrzewia zrobił na nas pozytywne wrażenie, klimat mazurski, bujna roślinność i mnogość atrakcji sprawiają, że w parku można naprawdę przyjemnie wypocząć. Sielski klimat, który udziela się już od pierwszych minut spaceru, daje odprężenie i pozwala połączyć się z naturą. Spacerowanie z wózkiem jest przyjemne ze względu na dobrej jakości alejki. Miłym dodatkiem jest także sąsiedztwo z parkiem włoskiej pizzerii Tre Orsi, w której można zamówić pyszną pizzę na wynos i zjeść ją na pomoście lub ławeczce, częstując oczy pięknym widokiem i ciesząc uszy szumem wody. Bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *