Warszawskie parki z wózkiem: Park Skaryszewski

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego to jeden z moich ulubionych warszawskich parków, nie tylko dlatego, że ulokowany jest w moim bliskim sąsiedztwie, ale przede wszystkim z uwagi na fakt swojej bujnej, leśnej roślinności, zróżnicowania alejek oraz magicznego klimatu, który m.in. wywołują położone w nim jeziorka. Wybraliśmy się tam w jedno piątkowe popołudnie z Antosią, żeby przetestować nowy ekwipunek, do zbliżającej się górskiej wyprawy.

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski to zabytkowy i jeden z największych parków w Warszawie, ponieważ ma powierzchnię niemal 50 ha. Zlokalizowany jest w dzielnicy Pradze Południe w obrębie ulic al. Zieleniecka, Międzynarodowa, al. Waszyngtona i Grochowska. Jak dojechać do Parku? Najlepiej tramwajem wysiadając na przystankach Aleja Zieleniecka, Rondo Waszyngtona lub Bliska. Jeżeli preferujecie dojazd samochodem to miejsc parkingowych najlepiej szukać wzdłuż ulicy Międzynarodowej, wjeżdzając od strony Alei Waszyngtona. Park przecięty jest główną aleją obrośniętą jesionami, a okala go lipowa aleja obwodowa. Charakterystycznym elementem parku są połączone ze sobą stawy, nad którymi spacerować możemy przez klimatyczne mostki, a także górka obrośnięta iglastymi drzewami z wodospadem w grocie.

Park Skaryszewski

W parku można podziwiać wiele gatunków roślin, takich jak rzadkie drzewa, z których najstarsze gatunki mają po około 100 lat. Park jest także domem dla wielu zwierząt. Jakiś czas temu w parku zadomowiły się bobry, które jednak ze względu na skalę zniszczeń zostały wywiezione do warszawskiego ZOO. Czymś naturalnym podczas każdego spaceru jest spotkanie wiewiórek, które bardzo chętnie podejmują kontakt z ludźmi oraz kaczek.

Spacery z wózkiem w Skaryszaku to czysta przyjemność, układ alejek głownej i okalającej przypomina przecięte w pionie serce. Te właśnie alejki są wyłożone nawierzchnią asfaltową, która jest równa i sprzyja wszystkim typom pojazdów kołowych. Ponadto park poprzecinany jest wieloma mniejszymi alejkami szutrowymi i leśnymi, które również są na tyle równe, aby poruszać się po nich wózkiem. Gratka dla osób lubiących ciszę i spokój.

W Parku Skaryszewskim znajdziecie wiele infrastruktury dla dzieci. Jest plac zabaw, który niestety nie jest wybitny i liczba dostępnych w nim urządzeń jest niewielka, a sama ich jakość pozostawia wiele do życzenia. W alejce okalającej od strony Alei Zielenieckiej ulokowana jest plenerowa siłownia. Na terenie parku znajduje się także Klub sportowy Drukarz, w którym dzieciaki mogą rozpocząć swoją przygodę z łucznictwem lub piłką nożną. Na przyległym do parku Jeziorku Kamionkowskim organizowane są półkolonie żeglarskie, dla dzieci w wieku 6-12 lat, umożliwiające rozpoczęcie przygody z żeglarstwem. Nad jeziorkiem działa także, powstała w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego bezpłatna wypożyczalnia kajaków. Wiele atrakcji w parku, takich jak korty tenisowe czy muszla koncertowa – administrowana przez Centrum Promocji Kultury, czasy swojej świetności mają już niestety za sobą i nie są aktualnie dostępne dla zwiedzających.
Park Skaryszewski

Podsumowując, Park Skaryszewski to świetne miejsce na spacery z dziećmi w każdym wieku. Spacery z wózkiem to przyjemność ze względu na równe i szerokie alejki. Dla lubiących spokój lub wyzwania, znajdą się także alejki mniej uczęszczane i bardziej dzikie. Starsze dzieci znajdą dla siebie wiele atrakcji ulokowanych w parku lub będą mogły znaleźć w sobie duszę odkrywcy spędzając czas na łonie natury i podziwiając malowniczą roślinność i bogatą faunę. Park jest także doskonałym miejscem na rodzinny piknik. Jego niesamowity i lekko tajemniczy klimat dostarcza pozytywnych wrażeń podczas zwiedzania.

Park Skaryszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *